Coming down for the race. I usually try to get a good deal on a 30 pack of what ever before I come down to share with my mexican friends. This time I
was thinking about picking some up in Ensenada.
Just wondering about price, brand and where ie:Walmart, Costco or "the pelican store".
How much are the good old 20 bottle cases of Pacifico costing these days?
Estebanwoody with a view - 10-31-2011 at 04:31 PM
a box of ballenas was about $25 including deposit from the modelo-rama. i love that name, and that place....mojo_norte - 10-31-2011 at 05:01 PM
Quote:
Originally posted by woody with a view
a box of ballenas was about $25 including deposit from the modelo-rama. i love that name, and that place....
Where is modelo-rama? - or is it one of your secret spots?woody with a view - 10-31-2011 at 05:03 PM
in every hiccup of a town (and larger) up and down the peninsula. look for the frosty mug on the sign. they sell pacifico, not TKT.
Tecate and Modelo Agency Beer Stores Map
bajadock - 10-31-2011 at 05:27 PM
Ensenada Interactive Map
Seems like the deposit bottles are the most economic way to buy beer In Ensenada.
1. The Tecate Agency is on Reforma, west side, just after the Pemex on Estancia(leads from Costero at beach 1/2 mile to Reforma)
2. The Modelo Agency is further south on Reforma, just past WalMart, west side, across from Commercial Mexicana Grocery.
I prefer the taste of Pacificos, so most Nomads know they will be served those Ballenas when pestering me. A case of 12 x 940ml are now 204 pesos.
Guessing 100 pesos for the deposit? I forget, as it has been years since I made my deposit for my rolling 2 case inventory.
[Edited on 11-1-2011 by bajadock]DENNIS - 10-31-2011 at 05:44 PM
Quote:
Originally posted by estebanis
How much are the good old 20 bottle cases of Pacifico costing these days?
They quit packing the 20's. It's 24 now. I don't know anybody who messes with the returnables any more. What a pain.
Best prices on beer are in the big markets. Can't tell you prices. I never look.BajaGringo - 10-31-2011 at 05:47 PM
Quote:
Originally posted by DENNIS
Best prices on beer are in the big markets. Can't tell you prices. I never look.
One sure sign of a true connoisseur...
DENNIS - 10-31-2011 at 05:51 PM
Quote:
Originally posted by BajaGringo
One sure sign of a true connoisseur...
Can't sweat the small stuff. It won't lower the price. Hook - 10-31-2011 at 09:10 PM
I still mess with the returnables, but it appears their days are numbered.
Looks like N. Modelo has gone over to the ND/NR bottles. That really leaves only Pacifico and Pac Light, in the 355ml size. Tecate stopped doing
deposit on the Red and the Light over here. Ballenas and Caguamas are still deposit.........but I am generally not popping them for a cold one.
BTW, I was at a Halloween party Saturday night and it appear TKT has gone back to the 325ml bottles for their ND/NR "longnecks". Didnt they used to be
355 like the Modelo brands?
No matter. I've been completely converted to Modelo products now. Except that, when I am forced to drink beer from cans (boating, pool parties, any
activity in direct sun), TKT Light is very refreshing.Ateo - 10-31-2011 at 09:15 PM
Depositos? Havent done that in 10 years. Maybe I'm a loser anti-environmentalist? Nah...maybe every store I go into just sells cans.Hook - 10-31-2011 at 09:36 PM
Time to think beyond OXXO and EXTRA, ateo.honda tom - 11-1-2011 at 07:45 AM
wal mart in the us is good, Tecate cans, $21++ 36 pak. Duty free $13.75 for 24 pak. I think its all higer in mexicodurrelllrobert - 11-3-2011 at 09:10 AM
Quote:
Originally posted by honda tom
wal mart in the us is good, Tecate cans, $21++ 36 pak.
+ tax and CA redemption value makes $21 higher than MX.
Results...
estebanis - 11-29-2011 at 04:10 PM
I picked up a case of 1.2 liter Pacifico Ballenons for 330 pesos
Deposit was 88 pesos. I knew to get that piece of paper with the deposit price written down. That works out to
330 - 88 = 242/12 =20.17 per bottle in pesos
20.17/13.67(amount I puchcase pesos for at border)=$1.47 per bottle or .44 per 12 ounces!
1.2 liters = 40.5768272 US fluid ounces
Now to take that one step further
30 pack of Miller Hi Life purchased NOB 14.99 plus .05 per can for crv and of course 9.5% sales tax makes it a grand total of 59.7cents per can...
Now it was a chore to drink all 12 Ballenons in 9 days but I managed with a little help from my friends...Marc - 11-29-2011 at 08:18 PM
Still no buy before 10 AM??DENNIS - 11-29-2011 at 09:44 PM
Quote:
Originally posted by Marc
Still no buy before 10 AM??
Nope.........unless you're really out in the boonies. Bloody Marys in a restaurant are sometimes served in plastic cups, but the law is strict and
liquor licenses are expensive as hell.
No way to buy in the stores. Registers in places like Costco won't even ring up alcohol before ten....about ten after, in fact.acadist - 11-30-2011 at 05:34 AM
Don't they sell beer on every corner? Shouldn't be too hard to findDENNIS - 11-30-2011 at 06:44 AM
Quote:
Originally posted by acadist
Don't they sell beer on every corner? Shouldn't be too hard to find
Well...yeah, but the savings at the big stores is appreciable.wilderone - 11-30-2011 at 08:31 AM
Gigante, Cali-Max - don't sweat the penny differences. And while you're there, pick up your 10 cans of salsa casera which are 1/3 the price in the
US, the canned mangos, fresh bolillos, Kahlua and some 1/2 and 1/2 to go with it - and tip the bag boy. Dontcha just love BajaDENNIS - 11-30-2011 at 08:53 AM
Quote:
Originally posted by wilderone
And while you're there, pick up your 10 cans of salsa casera which are 1/3 the price in the US,
If you're talking about HERDEZ, I hope you meant less expensive here, as it should be since it's made here in Ensenada.mcfez - 11-30-2011 at 10:28 AM
I dont consume beer..so here's a dumb question.
Why not just bring a few cases of beer with you into Baja? Illegal or what to do?wilderone - 12-1-2011 at 09:33 AM
Si, I know Herdez is made in Ensenada. A small can of the Herdez salsas cost between .99 cents to $1.25 in San Diego. They're about 45 cents at
Gigante. The other brands - and there are several - (I always buy some of each ) are between $.29-.39 cents a can. Some are more chunky - good with
chips- others more sauce-like, good for cooking - makes a great huevos rancheros when camping.estebanis - 12-2-2011 at 04:23 PM
Quote:
Originally posted by mcfez
I dont consume beer..so here's a dumb question.
Why not just bring a few cases of beer with you into Baja? Illegal or what to do?
I bring beer from the US cause it seems my Mexican Amigos like that been better (Grass is Greener?). I ain't about to bring pacifico down.
Funny thing is I don't drink NOB cause of my on call status for the E-Grid. This is especialy reinforced by the San Diego outage. But once I am here
LOOK OUT!!!
Esteban