BajaNomad
Not logged in [Login - Register]

Go To Bottom
Printable Version  
Author: Subject: Gas (LPG) Cost Conversion
DavidE
Ultra Nomad
*****




Posts: 3814
Registered: 12-1-2003
Location: Baja California México
Member Is Offline

Mood: 'At home we demand facts and get them. In Mexico one subsists on rumor and never demands anything.' Charles Flandrau,

[*] posted on 1-21-2013 at 11:03 AM
Gas (LPG) Cost Conversion


660+ pesos for 30 kilos (2 kilos per gallon) = 15 gallons

660 pesos at 12.6 to 1 exchange rate = 52.38 dollars

52.38 dollars divided by 15 gallons = $ 3.50 per gallon

Is that the rate they are charging at the gas plants?




A Lot To See And A Lot To Do
View user's profile
DENNIS
Platinum Nomad
********




Posts: 29510
Registered: 9-2-2006
Location: Punta Banda
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 11:10 AM


Quote:
Originally posted by DavidE
(2 kilos per gallon)



Is this right, David? I always assumed LPG and propane had a similar weight to water.
That said....two kilos is 4.4 pounds and a gallon of water is eight pounds.
It's probably my math, but something doesn't add up here.
View user's profile
DavidE
Ultra Nomad
*****




Posts: 3814
Registered: 12-1-2003
Location: Baja California México
Member Is Offline

Mood: 'At home we demand facts and get them. In Mexico one subsists on rumor and never demands anything.' Charles Flandrau,

[*] posted on 1-21-2013 at 11:22 AM


2 kilos per gallon is closer accuracy than any dispenser machine is likely to argue with. It varies slightly with the blend but averages something like 4.407 pounds per gallon. Propane is slightly lighter.

Try to see if the plant price is less than 3.50 a gallon. Here is a cut and paste from the 10th..

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

México.- Durante octubre, el precio del kilogramo de gas Licuado de Petróleo (LP) será de 11.95 pesos en el Distrito Federal, así como en algunos municipios de los estados de México e Hidalgo.

Según el acuerdo publicado por la Secretaría de Energía en el Diario Oficial de la Federación, este precio representa tres centavos más que el de septiembre previo, cuando se ofreció en 11.92 pesos.

De esta forma, el tanque de 20 kilogramos del energético pasará de 238.4 a 239 pesos en algunos sitios de la capital mexicana y de dichas entidades.

El mayor precio del energético al usuario final aplicable en la República Mexicana durante octubre será de 12.54 pesos en la región 9, que comprende algunos municipios de Baja California Sur.

Por el contrario, el precio más bajo en el país será de 9.41 pesos en la región 21, que incluye algunas localidades del estado de Chihuahua.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Mexico. - During October, the price of a kilogram of liquefied petroleum gas (LP) will be 11.95 pesos in Mexico City, and in some municipalities (Counties) in the states of Mexico and Hidalgo.

Under the agreement published by the Secretary of Energy in the Official Journal of the Federation, this price is three cents higher than the previous September, which was price then at 11.92 pesos.

Thus, the 20-kilogram tank of energy will increase from 238.4 to 239 pesos in parts of the Mexican capital by LPG suppliers.

The higher price of energy to the end user applying in Mexico (City) during October will be 12.54 pesos in Region 9, which includes some municipalities of Baja California Sur.

By contrast, the lowest price in the country will be 9.41 pesos in the region 21, including some locations in the state of Chihuahua.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

[Edited on 1-21-2013 by DavidE]




A Lot To See And A Lot To Do
View user's profile
David K
Honored Nomad
*********


Avatar


Posts: 65108
Registered: 8-30-2002
Location: San Diego County
Member Is Offline

Mood: Have Baja Fever

[*] posted on 1-21-2013 at 11:25 AM


In other words, LPG is about HALF the weight of water... Yes?



"So Much Baja, So Little Time..."

See the NEW www.VivaBaja.com for maps, travel articles, links, trip photos, and more!
Baja Missions and History On Facebook: https://www.facebook.com/groups/bajamissions/
Camping, off-roading, Viva Baja discussion: https://www.facebook.com/groups/vivabaja


View user's profile Visit user's homepage
DENNIS
Platinum Nomad
********




Posts: 29510
Registered: 9-2-2006
Location: Punta Banda
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 11:28 AM


Quote:
Originally posted by David K
In other words, LPG is about HALF the weight of water... Yes?


I doubt that.

I question this as well:

"2 kilos per gallon is closer accuracy than any dispenser machine is likely to argue with. It varies slightly with the blend but averages something like 4.407 pounds per gallon. Propane is slightly lighter."
View user's profile
durrelllrobert
Elite Nomad
******




Posts: 7393
Registered: 11-22-2007
Location: Punta Banda BC
Member Is Offline

Mood: thriving in Baja

[*] posted on 1-21-2013 at 11:32 AM


Quote:
Originally posted by DENNIS
Quote:
Originally posted by DavidE
(2 kilos per gallon)



Is this right, David? I always assumed LPG and propane had a similar weight to water.
That said....two kilos is 4.4 pounds and a gallon of water is eight pounds.
It's probably my math, but something doesn't add up here.


Propane
The density of propane at 25 degrees C is .493 grams per cubic centimeter. Converting gives 4.11 pounds per gallon.
LPG

LPG is mainly Propane (C3H8), Butane (C4H10) or a mix of Propane / Butane. Since LPG has such a simple chemical structure, it is among the cleanest of any alternative fuels.
LPG is stored as a liquid under pressure. It is almost colourless and its weight is approximately half that of an equivalent volume of water.
The calorific value of LPG is about 2.5 times higher than that of main gas so more heat is produced from the same volume of gas.
http://www.totalgaz.co.za/os/osgazsouthernafrica.nsf/VS_OPM/...


[Edited on 1-21-2013 by durrelllrobert]




Bob Durrell
View user's profile
RnR
Senior Nomad
***




Posts: 839
Registered: 5-1-2010
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 11:36 AM


Quote:
Originally posted by DavidE
660+ pesos for 30 kilos (2 kilos per gallon) = 15 gallons

660 pesos at 12.6 to 1 exchange rate = 52.38 dollars

52.38 dollars divided by 15 gallons = $ 3.50 per gallon

Is that the rate they are charging at the gas plants?



You can convert this anyway you want to:

In La Paz, at the gas plant just south of town, on Fri 1/19,

I just filled an empty 20lb US tank, (actual fill w/ auto-shutoff valve is usually about 4 gallons), and a second tank that was almost empty, (probably took about 3 gallons).

Total purchase: about 7 gallons, price = 207 pesos.
View user's profile
bajaguy
Elite Nomad
******




Posts: 9247
Registered: 9-16-2003
Location: Carson City, NV/Ensenada - Baja Country Club
Member Is Offline

Mood: must be 5 O'clock somewhere in Baja

[*] posted on 1-21-2013 at 11:41 AM
Ensenada


Fill up with a 20 LB tank is 100 pesos



View user's profile
DavidE
Ultra Nomad
*****




Posts: 3814
Registered: 12-1-2003
Location: Baja California México
Member Is Offline

Mood: 'At home we demand facts and get them. In Mexico one subsists on rumor and never demands anything.' Charles Flandrau,

[*] posted on 1-21-2013 at 12:21 PM


But yet, so far, no "Precio de Kg de Gas" price from the LPG plant, answer...



A Lot To See And A Lot To Do
View user's profile
DENNIS
Platinum Nomad
********




Posts: 29510
Registered: 9-2-2006
Location: Punta Banda
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 12:25 PM


Quote:
Originally posted by DavidE
But yet, so far, no "Precio de Kg de Gas" price from the LPG plant, answer...

The bulk trucks usually charge the same as the plant [that's here anyway] so I'll have to wait for one to come through later today and get the price off the sign.
View user's profile
DavidE
Ultra Nomad
*****




Posts: 3814
Registered: 12-1-2003
Location: Baja California México
Member Is Offline

Mood: 'At home we demand facts and get them. In Mexico one subsists on rumor and never demands anything.' Charles Flandrau,

[*] posted on 1-21-2013 at 12:32 PM


I'm going to be filling five 80 lb cylinders, so this thread isn't just exercise for my fingers. Thanks Dennis.



A Lot To See And A Lot To Do
View user's profile
J.P.
Super Nomad
****




Posts: 1673
Registered: 7-8-2010
Location: Punta Banda
Member Is Offline

Mood: Easy Does It

[*] posted on 1-21-2013 at 12:32 PM


Price per.Litro 5.99- 399 Litros-2,390..01 Pesos
Last fill from bulk truck.
View user's profile
vandenberg
Elite Nomad
******




Posts: 5118
Registered: 6-21-2005
Location: Nopolo
Member Is Offline

Mood: mellow

[*] posted on 1-21-2013 at 02:16 PM


Last bill was 6.20 a ltr, previous one 6.63a ltr.

All conversion can be done using this site:

http://www.wolframalpha.com/




I think my photographic memory ran out of film


Air Evacuation go to
http://www.loretobarbara@skymed.com
View user's profile
Carol
Junior Nomad
*




Posts: 37
Registered: 9-2-2003
Location: Kelowna, BC Canada
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 02:30 PM


Delivered to our door in El Sargento, 380p for 30 kg tanks.
View user's profile
DENNIS
Platinum Nomad
********




Posts: 29510
Registered: 9-2-2006
Location: Punta Banda
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 02:39 PM


Quote:
Originally posted by Carol
Delivered to our door in El Sargento, 380p for 30 kg tanks.


I don't believe I've ever seen a 30 kilo tank. The large, truck delivered tanks around four feet tall are 45 kilo tanks and and I don't think 380Ps would even begin to pay for one of those. Not sure....I'll have to look.
View user's profile
Carol
Junior Nomad
*




Posts: 37
Registered: 9-2-2003
Location: Kelowna, BC Canada
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 03:02 PM


Our guys here stopped delivering the 45 kg a year or two ago. Something about too many back injuries.
View user's profile
DENNIS
Platinum Nomad
********




Posts: 29510
Registered: 9-2-2006
Location: Punta Banda
Member Is Offline


[*] posted on 1-21-2013 at 03:27 PM


Quote:
Originally posted by Carol
Our guys here stopped delivering the 45 kg a year or two ago. Something about too many back injuries.


:lol::lol: Had to be from lugging around that big fat wallet.
View user's profile

  Go To Top

 






All Content Copyright 1997- Q87 International; All Rights Reserved.
Powered by XMB; XMB Forum Software © 2001-2014 The XMB Group






"If it were lush and rich, one could understand the pull, but it is fierce and hostile and sullen. The stone mountains pile up to the sky and there is little fresh water. But we know we must go back if we live, and we don't know why." - Steinbeck, Log from the Sea of Cortez

 

"People don't care how much you know, until they know how much you care." - Theodore Roosevelt

 

"You can easily judge the character of others by how they treat those who they think can do nothing for them or to them." - Malcolm Forbes

 

"Let others lead small lives, but not you. Let others argue over small things, but not you. Let others cry over small hurts, but not you. Let others leave their future in someone else's hands, but not you." - Jim Rohn

 

"The best way to get the right answer on the internet is not to ask a question; it's to post the wrong answer." - Cunningham's Law







Thank you to Baja Bound Mexico Insurance Services for your long-term support of the BajaNomad.com Forums site.







Emergency Baja Contacts Include:

Desert Hawks; El Rosario-based ambulance transport; Emergency #: (616) 103-0262